آغاز حذف زباله های فضایی

آغاز حذف زباله های فضایی

اولین مأموریت جهان را برای بازیابی قطعه ای از زباله های فضایی، در مدار خود انجام داده است. در پایان ماه نوامبر، شورای وزیران آژانس های فضایی، یک قرارداد خدماتی را به یک کنسرسیوم، به رهبری استارتاپ سوئیسی ClearSpace اعطا کرد. “ESA” اولین ماموریت جهان را برای بازیابی بخشی از زباله های فضایی در مدار خود انجام داده‌است . مأموریت ClearSpace، که قرار است در سال 2025 آغاز به کار کند، یک مرحله بالاتر از مأموریت قبلی یعنی ESA است که به عنوان بخشی از یک پروژه برای شروع، اقدام به دفع زباله های موجود در مدار و جمع آوری آنها میکند.
زباله های فضایی با هزاران ماهواره فعال و غیرفعال و زباله های عمومی به ابعاد مختلف حرکت میکنند تا نقش فلش هایی را که در حال چرخش هستند یک رنگ کنند. با وجود صورت فلکی، ماهواره های جدیدی که قرار است در مناطق شلوغ مداری قرار بگیرند، خطر برخوردهایی که می تواند به یک فاجعه و یا نابودی منجر شوند، افزایش می یابد. بنابراین، امروزه نیز به رسمیت شناخته شده است که تنها راه کاهش این تهدید، فعال کردن ماهواره های دفاعی در مدار است.
وظیفه برنامه ESA و ClearSpace نشان دادن فناوری است که می تواند یک برنامه کامل، از پاکسازی زباله ها را توسعه دهد. براساس قوانین بین المللی، وظیفه و مسئولیت ماهواره ها با کسانی است که آنها را ارسال کرده اند، بنابراین هدف این آزمایش مرحله فوقانی آداپتور Vega Secondary Payload (VESPA) ESA است. که در سال 2013 برای دومین پرواز، به فضا فرستاده شد و هم اکنون در مدار 800 در 660 کیلومتری (500 در 410 مایل) در مدار ارتفاعی قرار دارد. این ماموریت در لیست بهترین ماموریت ها قرار دارد، زیرا فقط 100 کیلوگرم وزن دارد (220 پوند وزن) و از فرم ساده و ساخت محکم برخوردار است.
با راه اندازی ClearSpace، آن را در مدار 500 کیلومتری (310 مایل) قرار می دهیم. پس از آزمایش و راه اندازی آن با VESPA، روبرو خواهد شد، جایی که از چهار بازوی رباتیک برای گرفتن هدف خود استفاده می کند تا در جو سوزانده شود. اگر این مأموریت موفقیت آمیز باشد، راه را برای آزمایش های بلندپروازانه تر از جمله دستگیری چندین قطعه زباله هموار می کند.
Luisa Innocenti به عنوان مخترع فضای پاک ESA می گوید: “حتی اگر همه پرتاب های فضایی از فردا متوقف شده باشد، پیش بینی ها نشان می دهد که جمعیت زباله های مداری همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد، زیرا برخورد بین اقلام باعث ایجاد بقایای تازه می شود. ما باید فناوری هایی را توسعه دهیم تا از ایجاد نخاله های جدید جلوگیری کنیم و زباله های موجود در آنجا را از بین ببریم”.
وی ادامه داد: “مطالعات ناسا و ESA نشان می دهد که تنها راه برای تثبیت محیط مداری، برداشتن وسایل بزرگ باقی مانده است. بر این اساس، ما در حال توسعه فناوری های هدایت، پیمایش و کنترل های پی در پی و روشهای دیگرخواهیم بود. این مأموریت جدید که توسط یک تیم از پروژه ESA، اجرا شده است به ما امکان می دهد تا این فناوری های جدید را نشان دهیم، و آن ها در رتبه اول جهانی ثبت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *